Bylo mi 25 let. Byla to šichta jako každá jiná. Stejná jako ostatní u nás v hale ČKD.

Ráno sem byl klasicky dojebaný z cesty metrem a ještě víc tou břečkou sněhu a hnusu, Te co v Praze robí auta a ne komíny. Po ranním pivku sem ráno z šatny šel rovnou za soustruh. S chlapama jsme ho vtipně přejmenovali na soudruh. Tak stojím, nic moc nedělám, uvažuju jak hrála Sparta a že Slováci z Třenčína jsou mrdky. Stojím a soustužím. Dělám kola pro tramvaje a unáším se snem, jaké by to asi bylo, kdyby jezdily v tom svobodném světě, v tom u.s. ej. Kolem jde předák tak dlabu na sny a dělám a soustružím, co to dá

Hvízd, tož oběd, fajně. Pojím v kantýně oběd za pár kaček a remcám, že v demokratickém světě bych to měl úplně zadarmo. Kuchařka mě ***uje. Si myslí, jak měla fotra lampasákem, že se z ní snad poseru. Písk, konec pauzy. Tak nic dělám, že dělám a buduju jim ten socialismus. U kolegy v tranďáku hlásí prý cosi o studentech. Tak co je mi po takových cypech. Měl jsem kecy v Ostravě, tak mě poslali k soustruhu do Prahy. Tož synci seru na vás. Halou se ozývá vzrušený šepot. Tak to buď došla šéfová stará nebo je průser. Kdyby! Přišel mezi nás syneknejvětší odborář. A hned do nás mele také kydy, že jako, tak se to už nedá, že jsem přelstěni a vykořisťování a že hůř jak čert je Štěpán. Prý držte huby a vypněte stroje. Jak prý bude ten správný čas, že nám dá znamení a hlavně nic nerozbít a jít na nádvoří a strašně pískat a cinkat. Ha na to ti synku neskočím, to bych skončil v Příbrami či na Kladně. Směju se na chlopy kolem a říkám, ty vole takové kydy do nás valí. Tuž ostatní po mě čučí a prý, že jsem ten kontrarevolucionář. Já? Vy chuji Kam už by ste mě chtěli poslat? Ten mladý chuj, co je jeho fotr na ÚV přiletí a řve, soudruzi ven, Štěpán chce kontrarevoluci! Tuž stojím, bo v těch všech revolucích a kontrarevolucích mám mazec jak cyp. Tuž říjen, pak listopad, pak bílý, pak rudý. Sklopím hlavu, já chci robit jen na tom soustruhu. Tak od souseda dostávám první demokratickou herdu do zad. Ty cype, ja vím kde bydlíš, ty komunisto! Tož vtipný je synek, o tom žádná. Tak mu dám taky kamarádskou do zad. Chyba lávky. Práskl mě po čuni další, že prý mě čekají ty trafiky či co. Chuji, co já a trafika, cigára a Právo, co víc?

Ale to už na halu řve ten zparchartělý synek. Jdeme ven! Stop Štepánovi! My jsme demokrati! Komunisty na lampy! Tož coby, lampa je fajná věc, ale čím bude lepší jak na ní někdo bude viset? Mu říkám, Ty mlaďochu, co tu robíš za chuja? Tož hrdina je ten mladý, prý že neznám nějakou chátru a milion či co slov a taky , že Havel je hrdina a já cyp. Hmm co robit, tak je to synek studovaný. Tata mu zajistil tu Karlovku a tak je to moudrá, hlava studovaná. Asi má recht. Tak jasnééé vole, Štěpán je cyp! Úspěšně zapadám mezi dav. Valíme ven.

Nádvoří plně cypů, všichni v montérkách a Svazák před náma. Soudruzi nebuďte slepí! Strana nás zradila! Zneužili naši důvěru! Chceme demokratický socialismus! Pečené holuby do každé huby! Co robiť, mladý Cyp tam řve, jak by ho kastrovali. Všichni cinkají klíčema, od skříněk, jako že by chtěli jít domů. A na tribuně stojí jak kůl Štěpán. A taky začíná vtipně, že prý mlaďoši robí po Praze bordel a že tak to dál nejde a že zase nějaká kontrarevoluce. Také kydy. Tak jasná, Štěpáne jdi pryč, sereme na tebe, my cheme jít dom bo šichta už dávno skončila. Štěpán stojí a že prý jsme chuji, že dostanem po piči až nás koupí nějaký ten investror. Tuž cyp. ČKD a investror? Jdem dom a je to jasné. Tuž nejsme nějací gyzdi by sme robili nějakou tu revoluci!