Dáme řeč - komunikační web! Blogy, články, copyright, inzerce zdarma...

Jak probíhá ekologická likvidace vozidel

likvidace vozidelSlužby autovrakoviště ve smyslu likvidace autovraku jsou určeny majitelům, kteří vlastní vysloužilé, poškozené nebo havarované vozidlo. Každý, kdo je takového automobilu majitelem a potřebuje ho odhlásit z evidence, je ze zákona povinen dodržet určitý postup. Co se služeb vrakoviště týká, to, zda vám auto zlikvidují bez vašeho finančního prospěchu anebo vám za auto poskytnou ještě nějakou částku závisí především na jeho stavu.

První věcí je fakt, že autovrakoviště mají ze zákona povinnost ekologicky zlikvidovat vozidlo v jakémkoliv stavu. Tuto skutečnost se něktří provozovatelé snaží obejít a účtují si kupříkladu poplatek za vystavení dokladu ekologické likvidace a podobně. Další věcí je, že s některými autovrakovišti je možné řešit sešrotování vašeho automobilu i přes výkup náhradních dílů, pokud se jedná o novější auto. V tomto případě z auta vykoupí potřebné díly a následně vozidlo zlikvidují od čehož vám vystaví klasický doklad, že byla provedena ekologická likvidace vozidel. Co se týká dopravy nepojízdného auta na vrakoviště, někteří provozovatelé disponují i vlastní odtahovou službou, takže pokud je vaše vozidlo nepojízdné, můžete využít i tuto cestu. Jedním ze známějších autovrakovišť, zabývající se elokogickou likvidaci vozidel, se nachází ve Vojkově. Pokud jste z Prahy nebo Středočeského kraje, provozovatel zmíněného vrakoviště nabízí odtah v rámci likvidace vašeho vozidla zcela zdarma. Prakticky stačí zavolat na telefonní číslo a o zbytek se postará sám provozovatel. V případě, že si přejete, aby za vás vyřídil veškeré úkony i co se úřadu týká, i tuto možnost poskytuje. Stejně tak můžete dostat zaplaceno za jednotlivé díly z vozidla, pokud je vyrobeno po roce 2000.

Vrakoviště ve vašem okolí

Pokud se rozhodnete pustit do procesu sami, doporučujeme nejdříve najít nejvhodnější vrakoviště ve vašem blízkém okolí, zjistit si, jaké nabízí možnosti a následně k provozovateli, jehož si vyberete, autovrak dopravit anebo nechat dopravit prostřednictvím odtahu. K ekologické likvidaci vozidla budete potřebovat doklad totožnosti (tedy občanský průkaz), velký techničák od vozidla a jeho poznávací značky. Pracovníci autovrakoviště vozidlo nechají rozebrat a následně ekologicky zlikvidují. Přečemž, provozovatel vám vystaví zdarma doklad o ekologické likvidaci vašeho vozidla. S tímto dokladem a spz, který vám rovněž z vozu zůstávají, je potřeba po té zajít na magistrát, kde je vozidlo evidované. Na oboru dopravy vám pak bez problémů vozidlo z registru trvale odhlásí. Pokud se vám podařilo od vozidla ztratit techničský průkaz, musíte ještě před návštěvou autovrakoviště zajít na úřad a vyžádat si výpis z evidence motorových vozidel. Bez toho vám provozovatel automobil nezlikviduje. Nezapomeňte také informovat pojišťovnu proto, aby vám zrušila povinné ručení. To uděláte tak, že zašlete na pojišťovnu dopis, kde jim oznámíte, že bylo vozidlo trvale odhlášeno a i zde je potřeba přiložit kopii dokladu o ekologické likvidaci vozidla.