Dáme řeč - komunikační web! Blogy, články, copyright, inzerce zdarma...

Na batole s taškou nebo lodním kufrem?

logo mensi21Když byl Kubík malé miminko, stěžovala jsem si, co všechno musím nosit v tašce na kočáru. Myslela jsem, že až povyroste, bude to lepší a věcí ubude. To jsem ještě neměla tušení, že opak je pravdou a časem abych si snad na celodenní výlet pořídila lodní kufr. Nevěříte? Tak schválně malá rekapitulace výbavy mé tašky.

Od narození: Na přebalení několik jednorázových plínek, vlhké ubrousky, mast na zadeček. Po tom, co se nám jednou při rýmě dusil, přidala jsem do výbavy tašky i odsávačku hlenů. Potom ještě jednu látkovou plenu, slintáček a pro jistotu náhradní bodýčko a punčošky, kdyby se pročůral.

Od půl roku: Pleny, ubrousky a mast zůstaly. Odsávačka zatím taky. Látková plena se hodí. Se zavedením příkrmů jsme začali nosit zásoby jídla, které jsem jako kojící měla dřív pořád sebou:-) Takže ke krmení je třeba bryndák, lžička, sklenička s obědem, sklenička s přesnídávkou, miska křupek nebo piškotů, láhev s pitím. Na převlečení čisté bodýčko, abych ho mohla vyměnit, když bude pobryndané od jídla. Ještě pořád je Kubík jen v kočáru, takže není třeba nosit další náhradní oblečení kvůli počasí. Buď se nějaká vrstva sundá nebo se naopak dítko přikryje dekou, která je pohotovostně připravená v košíku kočáru. Přibyl nám dudlík, který jsem dřív odmítala dát jindy než večer na spaní. Teď se nesmí zapomenout ani ven.

Od roku: Pleny a ubrousky pořád zůstávají. Mast už nenosím, stačí mazat doma. Odsávačku a látkovou plenu nosím jen výjimečně při rýmě. U jídla se zvětšily porce a přibyly další svačiny. K láhvi s vodou přibyla ještě jedna s teplým čajem, který má Kubík tak rád. Nosím ho v termoobalu, ten sice zabere dost místa, ale svou úlohu splní. Lžičky mám pro jistotu nejméně dvě, protože je skoro jisté, že aspoň jednu mi malý vyrve z ruky a vyválí na zemi. Ze stejného důvodu je dobré mít i dudlík ve dvou exemplářích a připevněný na šňůrce, jinak hned poletí z kočáru.

Od roku a půl: Co Kubík zjistil, k čemu má nožky, v kočáru už moc nepobude. Sice ho vozíme s sebou, ale jen malé golfky na spaní. Tašku na kočár jsem vyměnila za mobilnější baťoh na záda. Plenky v něm máme pořád, nočník Kuba bojkotuje. Ubrousků nosím daleko větší zásobu než dřív. Jsou potřeba nejen na přebalování a utření pusy po jídle, ale hlavně na utírání špinavých rukou od věčných pádů a osahávání všeho možného. Jídla mám snad půl baťohu. Oběd, jogurt, banán, nakrájené jablíčko, Brumíka, piškoty, křupky, rohlík...... Prostě všechno možné, aby si můj možná trošku rozmlsaný synek něco vybral. Málokdy se mi totiž podaří trefit se mu do chuti. Láhev s vodou je samozřejmostí.

Rozmary počasí se nedají dost dobře dopředu odhadnout a jelikož už situaci nezachrání deka jako dřív, muselo přibýt náhradního oblečení. Takže základ je náhradní bodýčko. Skvrny na něm už dávno neřeším, momentálně je důvodem jeho převlékání voda. Není snad dne, kdy by se Kuba při pití celý nepolil. Ze stejného důvodu mám i náhradní mikinu. Potom jednu silnější, kdyby bylo chladněji a něco tenčího, kdyby se naopak oteplilo. Punčošky mám také raději sebou. A také náhradní kalhoty, kdyby se moc zamazal. Když jdeme někam na návštěvu, beru mu papučky. Když jdeme ven a je pěkné počasí, beru alespoň základní výbavu na písek – kyblík, lopatičku, hrabítka. Nezapomínám ani na oblíbené autíčko na provázku, co tak rád tahá za sebou. Jediný způsob, jak ho dostat zpátky do kočáru, je jeho oblíbené jahodové mléko, proto ho musím mít připravené a schované v termoobalu, aby mělo správnou teplotu. A aby v tom kočárku i usnul, pořád ještě potřebuje dudlíka.

Vzhledem k synově rozrůstající se potřebě místa, musela jsem se uskrovnit já. Kdysi jsem měla u sebe kompletní kosmetickou výbavu a plno dalších nezbytností. Momentálně jsem ráda, když se mi někam vejde peněženka, telefon a klíče. No co, i kdybych kvůli jeho spokojenosti měla opravdu pořídit ten lodní kufr, udělám to ráda. Jako každé mámě mi přece jde především o tu jeho spokojenost. Ovšem povzdechnout si nad tím musím...

Martina Limbergová pro Dudlíkárna.cz