Dáme řeč - komunikační web! Blogy, články, copyright, inzerce zdarma...

Historie tetování

tetováníTetování má dlouhou a zajímavou historii. Ne každý o ní mnoho ví, proto sme pro vás připravili článek, ve kterém vám ozřejmíme co to o její historii.

Tetování se provádí od severního polárního kruku po jižní, od Ruska po Nový Zéland, od Japonska, napříč Afrikou až po Jižní Ameriku. Po celém světě je používáno mnoho rozdílných technik, aby se zvýraznilo zabarvení pod kůží. Tetování se stává módním a oblíbeným. Je odrazem pradávné lidské touhy nebo žádosti zdobit si vlastné tělo. Mnoho rozdílných technik a stylů tetování naznačuje, že různí lidé v různých koutech světa hledali samostatně svou individuální cestu k vyjádření této touhy.

Předpokladem je, že tetování je praktikováno od pravěkých dob, kdy naši předkové začali rozvíjet své vlastní znalosti, formovaly se do sociálních skupin (tlup a kmenů) a používali pracovní nástroje. Mnoho badatelů a vědců věří, že tetování najdeme v znameních na kamenných rytinách, sochách, malbách a jiných zobrazeních lidského těla, vytvořených mnohými pravěkými civilizacemi v celosvětovém měřítku (jak již bylo spomenuto v úvodu). Ale bez konkrétního důkazu zachovaného tetování si nemůžeme být jisti, zda tyto stopy reprezentují malbu těla, malé řezné rány nebo prostě umělecký projev. Z doby Střední říše v Egyptě pocházejí nezvratné důkazy o tetování, které se našli na mumii Amunet, kněžky bohyně Hathor v Thébách během jedenácté dynastie, přibližně před 4000 lety.

Avšak dát dohromady celistvý obraz o tetování v dávné minulosti není tak jednoduché, jak se může zdát. Jediné, s čím se dá pracovat, jsou příležitostné zmínky v starobylých textech. Jeden z takýchto příkladů je antické Řecko, kde bylo tetování používáno k označení otroků a kriminálníků. V jiných oblastech bylo tetování symbolem šlechty, někde zas statečnosti a odvahy. Tetování muselo být zřejmě praktikováno i na Středním východě, protože se v Koránu objevila část textu, která popisuje jeho speciální zákaz.

V době středověku nastal útlm tetování. Používali ho zejména na označování vězňů a námořníci se rádi tetovali. Některé symboly měli i svůj význam, například želva značila, že námořník proplul přes rovník. Tetování se zachovalo až do dnešních dob. Myslím, že tady můžeme naši výpravu za historií tetování ukončit. Ďekujeme za přečtení.