Dáme řeč - komunikační web! Blogy, články, copyright, inzerce zdarma...

Jak to celé začalo ...

prstenV dlouhodobém vztahu nejedna žena čeká na to, kdy ji její partner požádá o ruku. Vždyť už odmalička si dívky hrávají na nevěsty a půjčují si od mámy prstýnek. Zásnuby či svatby se už staly tradicí. Současná žádost o ruku probíhá otázkou: "Vezmeš si mě?" Nicméně bylo to tak vždycky? Jak a kdy toto celé vzniklo?

Toto téma lze začít se samotným prstenem. Prsten, jak víme, má tvar kruhu, což symbolizuje věčnost a nikdy nekončící lásku. Nosí se na prsteníčku levé ruky, protože už staří Egypťané věřili, že žíla na levé ruce vede přímo k srdci.

Dnešní snoubenky očekávají prsten ze zlata, stříbra zdobený drahým kamenem. Avšak ne vždy to takhle bylo. Prsteny mohly být vyřezané ze dřeva či upletené ze stébla trávy. První zmínky o železných prstenech pocházejí již ze starověkého Řecka. Pro ženu to byl jakýsi symbol domova, péče a lásky i když, ne vždy se to chápalo jako zaručení sňatku.

Římané naopak byly "originální". Namísto prstenu ve tvaru kruhu vyráběly tvar klíče. Tento symbol dosud není objasněn, ale říká se, že symbolizuje klíč k mužovu srdci.

V 9. století se díky dekretu, který vydal papež Mikuláš I., zavedli snubní prsteny jako povinná součást sňatku. Rovněž vyžadoval, aby byly vyrobeny ze zlata na znak jakési oběti ze strany muže. Avšak až v 20.století se vžilo nošení prstenu i pro partnery. Tradicí se to stalo zejména přes druhou světovou válku, když byli snoubenci odloučeni. Nosili ho jako znak vzájemné lásky a pouta, které je spojuje.

Ať už při zásnubách partner zvolí prsten nebo ne, nelze popřít, že se přece jen stal zažitým důkazem lásky. Pokud ženy tvrdí, že žádný prsten nepotřebují, tak pravděpodobně lžou. Jinak by tento zvyk nesahal do tak daleké historie.