Dáme řeč - komunikační web! Blogy, články, copyright, inzerce zdarma...

Antibiotika mohou přestat být účinná

Medicína řeší aktuálně velký problém, který spočívá v tom, že bakterie začínají být vůči antibiotikům rezistentní a banální choroby se časem mohou stát nemocemi vážnými, které povedou až k úmrtí pacienta. Tento stav má na svědomí nadužívání antibiotik.

Dalo by se parafrázovat přísloví o tom, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Ano, tak je to také  s antibiotiky. Díky objevu Alexandera Fleminga bylo zachráněno nepředstavitelné množství lidských životů. Výzkum od té doby pokročil, k penicilinu přibylo spousta dalších druhů antibiotik. Přestože poškozují střevní mikroflóru, působí negativně na játra i ledviny, způsobují alergie a kožní problémy a v konečném výsledku tak snižují dočasně imunitu, jsou stále silným prostředkem proti závažným bakteriálním infekcím. Vědci však varují: do budoucna může dojít k tomu, že zcela přestanou účinkovat a i zcela banální infekce budou pro člověka hrozbou. Bakterie totiž začínají být vůči antibiotikům rezistentní a to proto, že jsou předepisována a užívána masově, bez ohledu na to, zda diagnóza aplikaci antibiotik vyžaduje. Například chřipka a nachlazení se antibiotiky nevyléčí. Není způsobena bakteriemi, ale viry a na ty antibiotika neúčinkují. Viróza, nachlazení a rýma se zažene léky na nachlazení, klidem na lůžku a dostatečným odpočinkem. Pomohou vitamíny z čerstvého ovoce a prostředky, usnadňující odkašlávání, snižující otok nosní sliznice anebo snižující horečku. Lékárníci rádi poradí, jak na nachlazení a inspirovat se můžeme také v reklamách.

Přírodní antibiotika

Naproti tomu antibiotika na angínu jsme zvyklí používat běžně. Jde totiž o bakteriální onemocnění. Avšak přibývá lidí, kteří se obracejí k přírodě a na léčbu angíny používají přírodní antibiotika. Těch je kolem nás spousta. Třeba takový česnek. Cibule. Aloe vera. Lichořeřišnice anebo echinacea. A srovnatelný účinek s chemickými antibiotiky mají grapefruitová jadérka. S jejich pomocí se dá zvládnout nejen angína bez antibiotik. Například brusinek se úspěšně využívá při léčbě zánětů močových cest. Zaskočit ženy může angína v těhotenství. Jak se zachovat? Volit klasickou osvědčenou formu a brát antibiotika anebo se obrátit k darům přírody? Obojí má své pro i proti a je třeba zvážit mnoho okolností, proto by poslední slovo měl mít vždy lékař. Nejen angína, ale i zcela obyčejné nachlazení v těhotenství jistě dokáže nastávající mamince přidat vrásky na čele. Zde platí rada: ležet, ležet a znovu ležet, dokud neklesnou teploty a nemoc neodejde. S léky opatrně, raději se poohlédnout po bylinných čajích, čerstvém ovoci a zelenině, aby byl zajištěn přísun vitamínů a vlézt si pod peřinu s pěknou knížkou.

Nevyžadujme proto antibiotika po lékaři vždy, kdy se cítíme nachlazení. Stejně tak, pokud nám je doktor automaticky bez rozmýšlení píše, ptejme se, zda jsou nutná. Napoví krevní test CRP, který odhalí, zda u nás jde o bakteriální infekci či nikoliv. Trvá pár minut a udělá jej sestřička přímo v ordinaci. Ta chvilka za to stojí, nemyslíte?

Kateřina Košutová